UGP Hakkında

/UGP Hakkında

Kentlerinde gençlik alanında çalışmalar yapan gençlik meclisleri, üniversite kulüpleri, gençlik sivil toplum kuruluşları, gençlik platformları, gençlik merkezleri, gençlik kültür evleri  olmak üzere farklı kurum ve kuruluş temsilcilerinden oluşan iletişim ağıdır.

Ulusal Gençlik Parlamentosu kurulduğu günden bu yana Türkiye’de gençlerin toplumsal hayata ve karar alma süreçlerine aktif katılımını hedefleyen çalışmaları ile ülkemizde bütüncül bir gençlik politikasının geliştirilmesi sürecine önemli katkılar sağlamayı sürdürüyor.

Ülke genelindeki Gençlik Meclisleri 19 Mayıs 2004 tarihinde bir araya gelerek TBMM’de gerçekleştirilen törenle Ulusal Gençlik Parlamentosu’nun (UGP) kuruluşunu ilan etti. Habitat Derneği, bu yapının sekretarya görevini yürütüyor. Ulusal Gençlik Parlamentosu, 2012 yılında aldığı kararla Gençlik Meclisleri dışında kalan gençlik örgütlenmelerine de açıldı. UGP’nin halen 72 ilden 21 Gençlik Meclisi,  gençlik alanında faaliyet gösteren 67  sivil toplum kuruluşu ve 88 üniversite öğrenci kulübü üyesi bulunuyor.