Ulusal Gençlik Parlamentosu 14. Olağan Genel Kurul Toplantısı

Nisan 10, 2018/0/8

Ulusal Gençlik Parlamentosu 14. Olağan Genel Kurul Toplantısı 6 – 9 Mayıs 2018 tarihleri arasında, Ankara’da gerçekleşecektir.

UGP Üyelikleri, Yılın Kuruluşları Ödülleri ve UGP YK Üyelikleri için son başvurular; 23 Nisan 2018 Pazartesi, 18.00’de sona erecektir.
14. 
Genel Kurul “Gençlik ve Kalkınma” başlığında gerçekleştirilecektir. 

Toplantı içeriği  www.ulusalgenclikparlamentosu.net/genelkurul2018  üzerinden duyurulacaktır.

Ulusal Gençlik Parlamentosu’na gençlik meclisleri, gençlik alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları, gençlik kültür evleri ve öğrenci toplulukları üye olabilmektedir.

2017 – 2018 faaliyet yılı süresince üyeliklerini beyan etmiş ve gerçekleştirilen ulusal toplantılarda üyelikleri onaylanmış kurumların, yeni faaliyet yılı için yapmaları gereken sadece www.ulusalgenclikparlamentosu.net/genelkurul2018 adresinde bulunan “Kurumsal Üyelik Güncellemesi” butonundaki formu doldurarak, üyeliklerinin devamını beyan etmeleri gerekmektedir. UGP üyesi tüm kuruluşların üyeliklerini güncellemeleri gerekmektedir. 

Ulusal Gençlik Parlamentosu’na yeni üye olacak kuruluşların da yine www.ulusalgenclikparlamentosu.net/genelkurul2018 adresinde bulunan “Üye Olmayan Kurumlar için Başvuru Formu”  kısmında bulunan üyelik başvuru formlarını doldurmaları gerekmektedir. Bu kısımda kurumunuzun statüsüne uygun olan formu doldurmanız gerekmektedir.

Ulusal Gençlik Parlamentosu’na yeni üye olmak isteyen Gençlik Meclisleri için tıklayınız.

Ulusal Gençlik Parlamentosu’na yeni üye olmak isteyen Sivil Toplum Kuruluşları ve Öğrenci Toplulukları için tıklayınız.

Üye olmak için başvuru yapan kuruluşlar, UGP 14. Genel Kurulu’na katılacak delege isimlerini başvuru formundaki ilgili alanda belirtmeleri gerekmektedir. 14. Genel Kurul’u katılımcıları kontenjanlar dahilinde belirlenecektir. Kontenjanlar başvuruların sona ermesi ile genel kurula delege gönderme hakkına sahip olan üye kuruluşlara bilgi verilerek genel kurul katılımcı listesi oluşturulacaktır. Katılımcı listesi oluştururken toplumsal cinsiyet eşitliği göz önünde bulundurulacaktır.

Üyelik başvurusu ve üyelik güncellemesi yapmış kuruluşların toplantıya delege gönderebilmesi için bir yıllık faaliyet raporlarını 23 Nisan 2018 tarihine kadar göndermeleri gerekmektedir. Daha önceden bir yıllık faaliyet raporunu göndermiş kuruluşların tekrar form doldurmasına gerek yoktur. Faaliyet raporunu doldurmak için tıklayınız.

UGP Genel Kurulu’nda ve Koordinasyon Toplantıları’nda alınan kararların takibini, iş planı faaliyetlerini ve UGP sekreteryasını yürütmekle yükümlü Ulusal Gençlik Parlamentosu Yürütme Kurulu’na başvurmak isteyen adaylar başvuru formuna buradan ulaşabilirler. Yürütme Kurulu kriterleri başvuru formunun içerisinde bulunmaktadır. Teknik elemeyi geçen başvurular, UGP Danışma Kurulu ve Habitat Derneği’nce oluşturulacak değerlendirme ekibinin görüşmeleri sonrası Genel Kurul’a sunularak, buradaki oylama ile 2018 – 2019 faaliyet dönemi yürütme kurulu temsilcileri belirlenecektir.

UGP Genel Kurul’unda geleneksel olarak gerçekleştirilen “Yılın Gençlik Meclisi”, “Yılın STK’sı” ve “Yılın Öğrenci Topluluğu” başlığında üç kategoride verilecektir. Bu ödüllere başvurmak isteyen kuruluşların;

o   Yılın Gençlik Meclisi Başvuru Formu için tıklayınız.

o   Yılın Sivil Toplum Kuruluşu Başvuru Formu için tıklayınız.

o   Yılın Öğrenci Topluluğu Başvuru Formu için tıklayınız.

Ulusal Gençlik Parlamentosu Yılın Ödülleri’ne; en az 1 dönem Ulusal Gençlik Parlamentosu üyesi olmuş kuruluşlar başvurabilir. Ödüller yine 1 dönem arasında yapılan çalışmalar dikkate alınarak sunulmasının ardından Ulusal Gençlik Parlamentosu üye kuruluşların delegelerinin oylaması sonucunda belirlenir.

Yılın Gençlik Meclisi  ödülü yapılan proje ve faaliyetlerden ziyade gençlik meclislerinin hedefi olan yerel yönetimlerin kararlarını etkileme ve politika yapım süreçlerine katılıma ilişkin yapılan çalışmalar baz alınarak belirlenecektir. Bu kategoriye sadece Kent Konseyi Gençlik Meclisleri aday olabilir.

Yılın Sivil Toplum Kuruluşu ve Yılın Üniversite Topluluğu ödülleri bulundukları yerlerde yaptıkları proje ve faaliyetler baz alınarak değerlendirilir. Adayların başvuruları değerlendirilirken faaliyet ve projelerin dışında hak temelli  savunuculuk yapabilmeleri ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğini giderici çalışmaları düşünülerek belirlenir.

Yılın Kuruluşu Ödülleri’ne Başvuru Yapacak Kuruluşlarda Aranması Gereken Kriterler;

o   Ulusal Gençlik Parlamentosu’nun mail grubu ve diğer sosyal medya araçlarını kullanarak çalışmaları paylaşmalıdır.

o   Yönetim/Yürütme Kurulları’nda kadın erkek eşitliği esas alınmalıdır.

o   Yapılan çalışmalarda kapsayıcılık ve sürdürülebilirlik esas alınmalıdır.

o   Ulusal ve uluslararası süreçlerde en az bir çalışmaya dahil olmalıdır.

o   Dezavantajlı gruplar için çalışmalar gerçekleştirmelidir.

o   Yaptıkları çalışmalarda şeffaflık esas alınmalıdır.

o   Sürdürülebilirlik açısından yürütme kurulları seçim dönemlerinin dışında çok fazla değişime uğramamalıdır. 

Ulusal Gençlik Parlamentosu Genel Kurulu programı ilerleyen günlerde adresinde yayınlanacaktır. 

Başvurularla ilgili bilgi almak için; info@ulusalgenclikparlamentosu.net  iletişime geçebilirsiniz.

Navigation

Add comment