Seçilmek İstiyorum -2015

Adayını Genç Seç

Ülkemiz genç nüfus potansiyeline sahip. Ortalama yaşı 29 olan ülkemizin %30’unu 15-29 yaş arasındaki gençler oluşturuyor. Ancak 1923 yılından bu yana TBMM’de gençlerin temsil oranı ortalama %1.09

Avrupa ülkeleri arasında en yüksek seçilme yaşına sahip ülke biziz. Gençler 25 yaşında seçilme hakkını elde etmelerine rağmen partiler tarafından aday listelerinde yer bulamamaktadırlar.

Gençler 18 Yaşında Vekil olabilir mi?

Biz, gençleri dışlayarak yapılan bu tartışmalardan rahatsızlık duyuyoruz. Bu gibi tartışmalarla gençler, siyasi partilerin “ateşli” çekişmeleri içerisinde bir kez daha itibarsızlaştırılmaktadır.

Anayasa’nın 58. maddesinin, devletin “gençlerin gelişimini, ekonomik, siyasal ve toplumsal yaşama aktif olarak katılımını” güvence altına alacak biçimde yeniden düzenlenmesi gerekmektedir.

Gençlerin eksik temsil edildiği veya hiç temsil edilmediği meclislerde demokratik ve adaletli çözümler üretilememektedir.

2015 yılı 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri yaklaşırken, seçilme hakkımızı hatırlatmak ve takipçisi olduğumuzu ifade etmek istiyoruz. Gençlerin demokratikleşme süreçlerine katılımını bir gereklilik olarak gören tüm siyasi partilerin; genç milletvekili sayısının arttırılması, 25-30 yaş arasında gençlerin siyasete etkin katılımı ve bütüncül bir gençlik politikası oluşturulması konusunda sorumluluk alması gerekmektedir.

Gençlerin karar alma mekanizmalarında aktif ve etkin katılımını desteklemek, 13 milyon oy kullanan gencin seçme hakkının yanı sıra seçilme hakkını ve temsiliyette adalet ilkesini savunmak, demokrasiyi desteklemek ve bütüncül bir gençlik politikasını oluşturmak tüm siyasi partilerin sorumluluğudur.

Bizler, 19 Mayıs 2004 tarihinde bir araya gelerek TBMM’de gerçekleştirilen törenle kuruluşunu ilan eden Ulusal Gençlik Parlamentosu olarak, bugün bünyemizde 68 ilden gençlik alanında faaliyet gösteren 179 üye kuruluşu bulunduruyoruz.

Haziran 2015’te gerçekleşecek Milletvekili Genel Seçimlerinde gençlik bakış açısını yansıtacak bütüncül bir gençlik politikasının destekçisi olacak tüm siyasi partilerden;

  • Seçme ve seçilme yaşının eşitlenerek, seçilme yaşının 18’e indirilmesini,
  • 25-30 yaş arasındaki genç, kadın ve engelli milletvekili aday aylarından hiçbir adaylık ücreti alınmamasını,
  • 25-30 yaş arasındaki gençlerin aday listelerinde seçilebilecek yerlerden aday gösterilmesi ve desteklenmesini talep ediyoruz.

Temsiliyette adalet ilkesi için, demokratik ve gerçek temsiliyet için gençler seçilmek istiyor. Gençleri destekleyin ve adayınızı genç seçin.